Portakal Kabuğu Reçeli

kase
Kış mevsiminin en güzel hediyelerinden biridir portakal. Hem kendisi yenir, hem suyu sıkılır içilir, hem reçeli yapılır. Hatta kabuğu bile çöpe atılmaz, değerlendirilir.
Portakal Kabuğu Reçeli, yapımı biraz zahmetli. Sonuç böylesine mükemmel olunca, bütün zahmete değiyor doğrusu.
Tarifi sevgili anneciğimden öğrendim. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Yapım aşamasında çektiğim fotoğrafları paylaştığım Antalyalı arkadaşlarım bu şekilde turunç reçeli yaptıklarını söylediler. İlerleyen günlerde turunç reçeli yapımı denemelerimi de onlar sayesinde burada görebileceksiniz.
Bu reçeli yaparken birkaç püf noktaya dikkat ederseniz mükemmel sonuca ulaşmanız çok kolay. Öncelikle portakalların acı suyunu çıkarmak için mutlaka ve mutlaka 5 defa kaynatmak gerekiyor. Bu işlemi yapmazsanız portakal kabuğundaki acılık çıkmaz ve reçelde istediğimiz tada ulaşamayız. İkinci püf nokta ise şekeri ekleyip kaynattığımızda reçelin sulu kıvamda olmasına kanmamak. Çünkü ilk sıcaklığı attıktan sonra koyulaşmaya başlıyor.
kabuk
Malzemeler
5 adet portakalın kabuğu
2,5 su bardağı toz şeker
2,5 su bardağı su
çeyrek limonun suyu

Yapılışı: Portakalların kabukları soyulur. İstenen incelikte uzunlamasına dilimlenir.
Rendenin ince tarafıyla dış yüzeyler rendelenir.
Kabukların iç yüzeyindeki beyaz kısım bıçakla temizlenir.
Uzunlamasına dilimlenmiş kabuklar rulo yapılarak temiz bir ipe sırayla geçirilir. İpe dizilmiş portakal kabuklarını üstteki fotoğrafta görebilirsiniz.
Bir tencerede su kaynatılır ve ipe dizili portakal kabukları kaynayan suyun içine atılır. 5 dakika kaynaması beklenir.
Bu işlem 5 defa tekrarlanır. Acı su atılmış olur. Unutmayın her seferinde kaynayan suyun içine atmalısınız.
İşlem tamamlandıktan sonra portakal kabukları bir tabakta bekletilir.
Başka bir tencerede su ve toz şeker karıştırılarak kaynatılır. Acı suyu atılmış portakal kabukları kaynayan şerbete eklenir. 20 dakika kaynadıktan sonra limon suyu ilave edilir ve 2 dakika daha kaynatılır.
2 dakika sonra ocaktan alınır.
Soğudukça kıvam alan portakal kabuğu reçeliniz hazır. Afiyet olsun.

Yayınlayan

Nazlı

1992 Çengelköy doğumluyum. Kalabalık bir ailede büyüdüm. Kışın içerde yazın bahçede kalabalık sofralar hazırlayan canım annem, en büyük ilham kaynağım. Annemin yemek yapışlarını, sofra hazırlayışlarını izleyerek büyüdüm. Onun özenerek hazırladığı sofraların herkesçe beğenildiğini görmek çok güzeldi. Mutfakta bir şeyler yapmama izin verildiği yaştan beri kendimce tarifler üretiyorum. Amatörce ürettiğim tariflerimi profesyonel alana taşımak adına çeşitli workshoplara katıldım. Üniversite yıllarımda Beşiktaş' ta meşhur bir pastahanenin imalat bölümünde part- time çalışarak mutfak deneyimimi geliştirdim. Usta yardımcısı olarak hala devam ettiğim işimi çok severek icra ediyorum. Yerli ve yabancı yabancı yemek bloglarını takip ederek etkilendiğim denenmiş tarifleri burada sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.