Rulo Bisküvili Pasta

pasta
Zamanınız olduğunda sevdiklerinize çok güzel bir sürpriz yapmak isterseniz işte tam bu pastayı yapabilirsiniz. Pastanın görsellerini hep görüyordum ve o rulo bisküvilerin keserken döküleceği, görüntünün bozulacağını düşündüğüm için yapmaktan çekiniyordum. Ama hiç de beklediğim gibi olmadı. Pastanın dışına kremayı bolca sürerseniz bisküviler düşmüyor. Mükemmel görüntülü bu pastayı buyurun birlikte yapalım:

Ölçüler 15 cm’lik yuvarlak kalıp için geçerlidir. Küçük kalıp kullandım çünkü etrafına rulo bisküvileri de ekleyince çok daha geniş görünüyor. Pandispanya yapımı uzun sürdüğü için, hazır pandispanya kullanarak süreyi 3 kat azaltabilirsiniz.

Malzemeler
2 yumurta
2 kahve fincanı toz şeker
2 kahve fincanı un
1 kahve fincanı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
1 paket hazır pasta dolgu kreması
etrafını saracak kadar rulo bisküvi
2-3 adet muz

Yapılışı: Pandispanyanın yapımı için yumurta, şeker, un, yağ ve kabartma tozu mikser yardımıyla köpük köpük olana kadar çırpılır.
Hafifçe yağlanan kalıbın içine bu karışım dökülür ve 180 derece fırında 35-40 dk tutulur. Pişip pişmediğini anlamak için fırını açıp bir kürdan batırabilirsiniz. Kürdan temiz çıkıyorsa pişmiş demektir. Yalnız bu işlemi ilk 20 dakikadan önce yapmayın, pandispanya sönebilir.
Pandispanya fırından çıktıktan sonra soğumaya bırakılır. İyice soğuduktan sonra ikiye bölünür. Alt taban ve üst kapak olan bu parçalar şekerli suyla ıslatılır.
Tarife uygun olarak hazırlanmış hazır pasta dolgu kreması alt taban üstüne sürülür. Üzerine istenilen malzeme dizilir. Ben bu aşamada muz kullandım.
Üst kapak üzerlerine kapatılır ve pastanın tamamı güzelce dolgu kremasıyla kaplanır.
Kaplama işlemi bittikten sonra rulo bisküviler sırayla yapıştırılır.
Arta kalan dolgu kreması ile istenilen şekilde süslemeler yapılır.
Afiyet olsun.

Yayınlayan

Nazlı

1992 Çengelköy doğumluyum. Kalabalık bir ailede büyüdüm. Kışın içerde yazın bahçede kalabalık sofralar hazırlayan canım annem, en büyük ilham kaynağım. Annemin yemek yapışlarını, sofra hazırlayışlarını izleyerek büyüdüm. Onun özenerek hazırladığı sofraların herkesçe beğenildiğini görmek çok güzeldi. Mutfakta bir şeyler yapmama izin verildiği yaştan beri kendimce tarifler üretiyorum. Amatörce ürettiğim tariflerimi profesyonel alana taşımak adına çeşitli workshoplara katıldım. Üniversite yıllarımda Beşiktaş' ta meşhur bir pastahanenin imalat bölümünde part- time çalışarak mutfak deneyimimi geliştirdim. Usta yardımcısı olarak hala devam ettiğim işimi çok severek icra ediyorum. Yerli ve yabancı yabancı yemek bloglarını takip ederek etkilendiğim denenmiş tarifleri burada sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.